Αρχείο κατηγορίας ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Εκδήλωση της Ε.Λ.Β.Ε.,την παγκόσμια ημέρα της Γυναίκας.

Την παγκόσμια ημέρα της Γυναίκας, 8 Μαρτίου 2019,  γιόρτασε η Ένωση Λογοτεχνών Β.Ελλάδος  στην γεμάτη  Αίθουσα Τιμών της Λέσχης Αξιωματικών Φρουράς Θεσνικης.

Την εκδήλωση άνοιξε η Πρόεδρος της Ε.Λ.Β.Ε. κ.Αλεξίου Γεωργία ,με την ομιλία της για την Γυναίκα μέσα στον χρόνο.Τον συντονισμό και παρουσίαση των καλεσμένων γυναικών που τιμήθηκαν έγινε από την Αντιπρόεδρο κ.Χατζή Αναστασία και την Γ.Γραμματέα Β κ.Σοφία Χρήσταινα.

Ακολούθησε γεύμα με μουσική πιάνου,και λαχειοφόρος αγορά με βιβλία μελών της Ε.Λ.Β.Ε.

Τιμήθηκαν από την Ε.Λ.Β.Ε.οι κάτωθι Γυναίκες:

1.Ευγενία Κούκουρα, ξεναγός,καθηγήτρια Βυζαντινής ιστορίας και Τέχνης.

2.Γιώτα Σασοπούλου, Ιατρός χειρουργός, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής ΑΠΘ.

3.Κοκκώνα Κουζή-Κολιάκου, Ιατρός Παθολόγος,Καθηγήτρια Εργαστήριο Ιστολογίας-εμβρυολογίας.

4.Ευαγγελία Τσουκαλά,Καθηγήτρια Παλαιοντολογίας,Γεωλόγος,Βιολόγος.

5.Αγγελική Στεργίου, Δημοσιογράφος, λογοτέχνις και ποιήτρια.

6.Σοφία Χρήσταινα, Λογοτέχνις,Γενική Γραμματέας της Ε.Λ.Β.Ε.


Απονομή βραβείων 15ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού

 

Μεγάλη ήταν η προσέλευση λογοτεχνών, συγγραφέων και αναγνωστών στην ειδική εκδήλωση που έγινε σήμερα το μεσημέρι (Σάββατο 23/2) στον πολυχώρο Μαλλιάρης-Παιδεία «Ανατόλια» (Δ.Γούναρη 39, Καμάρα) για την απονομή των βραβείων του 15ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού ποίησης- διηγήματος – δοκιμίου που διεξήγαγε η Ένωση Λογοτεχνών Βορείου Ελλάδος (Ε.Λ.Β.Ε.). Ταυτόχρονα, έγινε η παρουσίαση που βιβλίου που εκδόθηκε με τα έργα των διαγωνιζομένων
 

Τα βραβεία που απονεμήθηκαν:

ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΟΙΗΣΗΣ

1ο Βραβείο: Γεώργιος Μπουκέας,

2ο Βραβείο: Ελένη Χριστοφοράτου,

3ο Βραβείο:  ισοψήφησαν,

α) Ντόρα Παπαγεωργίου,       β) Γεώργιος Αγγελάκης,

ΕΠΑΙΝΟΙ

1ος Έπαινος: Γιάννης Γερογιάννης,

2ος Έπαινος: ισοψήφησαν

α) Μπάμπης Τσέλος,.

β) Αγλαΐα Κωσταντέλη,

γ) Μελπομένη Καραγιαννίδου,

3ος Έπαινος: ισοψήφησαν

α) Παναγιώτης Καμπούρας,

β) Στέλλα Πετρίδου,

γ) Ευδοκία Ζορπίδου,

4ος Έπαινος: ισοψήφησαν

α) Σοφία Ποτάρη, .

β) Αντώνιος Ευθυμίου,.

γ) Μελίνα Τριανταφυλίδου

ΒΡΑΒΕΙΑ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ

1ο Βραβείο: Αριστέα Βραζιώτη,

2o Βραβείο: Αθανάσιος Γάκης,

3ο Βραβείο: Δαμιανή Κουμενή

ΕΠΑΙΝΟΙ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ

1ος Έπαινος: ισοψήφησαν

α)Κωνσταντίνος Καλεμκερίδης,

β): Χαρίκλεια Ρίζου,

2ος Έπαινος: Δήμητρα Σιδηροπούλου,

ΕΙΔΙΚΟΣ ΕΠΑΙΝΟΣ

Νανά Παπαΐωάννου