Αποτελέσματα του 17ου Μαθητικού Παγκόσμιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού.

ΕΝΩΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ

Μετά την αξιολόγηση από την κριτική Επιτροπή των συμμετοχών, η Ένωση Λογοτεχνών Βορείου Ελλάδος (Ε.Λ.Β.Ε.)  ανακοινώνει τα αποτελέσματα του 17ου Παγκόσμιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού, τον οποίο προκήρυξε: α) για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821 και β) για τη συμπλήρωση 40 χρόνων πολιτιστικής δράσης της Ένωσης, στον Βορειοελλαδικό, κυρίως, χώρο.

Φέτος οι διαγωνιζόμενοι ήσαν πάρα πολλοί, ξεπέρασαν κάθε προσδοκία. Το εντυπωσιακό, όμως, είναι ότι το πλείστον των έργων ήταν εκλεκτά.  Αρκετοί διαγωνιζόμενοι ισοψήφησαν, οπότε θα δείτε περισσότερους από έναν σε κάποια βραβεία και επαίνους.

Επειδή σκοπεύουμε να εκδώσουμε βιβλίο, στο οποίο θα συμπεριλαμβάνονται τα έργα όλων των συμμετεχόντων στον Διαγωνισμό, περιμένουμε να μας αποστείλετε τα έργα σας σε ηλεκτρονική μορφή, μαζί με τα πλήρη προσωπικά σας στοιχεία (ονοματεπώνυμο, ψευδώνυμο, τίτλο έργου, τηλέφωνο και διεύθυνση), στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (e-mail) του κ. Ευάγγελου Λαδόπουλου, μέλους του Δ.Σ. της Ε.Λ.Β.Ε., στη διεύθυνση: eladop2010@yahoo.gr. Τα τηλέφωνα επικοινωνίας μαζί του είναι: 2314012917 / 6983247953. Μπορείτε, ταυτόχρονα, να στέλνετε τα έργα σας και στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Ε.Λ.Β.Ε. elveth1980@gmail.com, με τη σημείωση ότι το έργο στέλνεται για το βιβλίο του Διαγωνισμού.

Οφείλουμε να ενημερώσουμε ότι, ως σοβαρό Λογοτεχνικό Σωματείο, σεβόμαστε την ελληνική γλώσσα και δεν επιθυμούμε «ποιητική αδεία» την αποδόμησή της. Έτσι, παρακαλούμε να στείλετε τα έργα σας διορθωμένα σε ορθογραφία, στίξη και έκφραση. Όπου χρειαστεί, θα επέμβουμε στα κείμενα με διορθώσεις. Όποιος δεν θέλει καμία επέμβαση στο κείμενό του οφείλει  να μας το δηλώσει.  

(Είμαστε το μόνο Λογοτεχνικό Σωματείο στην Ελλάδα, απ’ ό,τι γνωρίζω, που εκδίδει περιοδικό, τα άλλα λογοτεχνικά περιοδικά εκδίδονται από ιδιώτες).

Το βιβλίο του Διαγωνισμού θα σταλεί και σε άλλους φορείς και βιβλιοθήκες και εκτός Θεσσαλονίκης. Στους συμμετέχοντες θα πωλείται, περίπου, σε τιμή κόστους. Όσον αφορά στα πεζά κείμενα, οι συμμετέχοντες θα επιβαρυνθούν οικονομικά, με βάση τον αριθμό των σελίδων που θα καλύψει το έργο τους. (Για κάθε επιπλέον δισέλιδο του βιβλίου η προσαύξηση είναι 5 Ευρώ).

 Το Φθινόπωρο θα οργανώσουμε και εκδήλωση απονομής βραβείων.

ΠΟΙΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ο Βραβείο: Δέσποινα Αεράκη, ψευδώνυμο: Κασσάνδρα.  

Τίτλος ποιήματος: «Λιμνοθάλασσα από στάχτη».

2ο Βραβείο: Ανδριάνα Παπαπέτρου,ψευδώνυμο:Ροδούλα.

Τίτλος ποιήματος: «1821- 2021, 200 χρόνια Ελεύθερου βίου».

3ο Βραβείο: Ευαγγελία Γάκη, ψευδώνυμο: Σαρακατσάνα.

Τίτλος ποιήματος: «Ο στρατιώτης του ’21».

 ΕΠΑΙΝΟΙ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ος Έπαινος: Αντώνης Γαζελερίδης, ψευδώνυμο: Οδυσσέας.

Τίτλος ποιήματος: «200 χρόνια ελεύθερου βίου».

2ος Έπαινος: Ευγενία Κωστάζου,ψευδώνυμο: Κρίνος.

Τίτλος ποιήματος: «Άνοιξη 1821 – Άνοιξη 2021»

3ος Έπαινος: Κυριακή Χαντέ, ψευδώνυμο: Μούσα.

Τίτλος ποιήματος: «Αγώνας, Πίστη, Ελευθερία!»

4ος Έπαινος: Ζωή Αλμπάνη, ψευδώνυμο: Τουλίπα.

Τίτλος ποιήματος: «200 χρόνια πριν».

5ος Έπαινος: Βαρβάρα Κουβούσογλου, ψευδώνυμο: Χρυσάνθεμο.

Τίτλος ποιήματος: «Ποίημα για την Ελευθερία».

5ος Έπαινος: Σουλτάνα Κουβούσογλου, ψευδώνυμο: Κρίνος.

Τίτλος ποιήματος: «Ελευθερία, λέξη μοναδική».

ΤΙΜΗΤΙΚΈΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1. Εριφύλλη Τσίπουρα,ψευδώνυμο:Αυγή.

Τίτλος ποιήματος: «Επανάσταση 1821 εναντίον κορωναϊού».

2. Έφη Χάγιερ, ψευδώνυμο: Ηρώ.

Τίτλος ποιήματος: «Ελευθερία ή Θάνατος».

3. Μάριος Γάτης, ψευδώνυμο: Γαλάζιος Ιππότης.

Τίτλος ποιήματος: «Μετά από 200 χρόνια». 

4. Αθηνά Καμπόλη, ψευδώνυμο:Ερμίνα.

Τίτλος ποιήματος: «Ελεύθερος Βίος».

ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ο Βραβείο: Παναγιώτα Τσακίρη, ψευδώνυμο: Χρυσαφένιο φτερό.

Τίτλος ποιήματος: «Το φως του ’21»

2ο Βραβείο: Χρήστος Φούρλης,ψευδώνυμο: Δίας.

Τίτλος ποιήματος: «Η Ελληνική ψυχή».

ΕΠΑΙΝΟΙ ΜΑΘΗΤΩΝ Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ος Έπαινος: Άννα Στρούγγη, ψευδώνυμο: Λεβάντες. 

Τίτλος ποιήματος: «Ελπίδα για Ελευθερία».

2ος Έπαινος: Μαρία Ειρήνη Γιανναδάκη, ψευδώνυμο: Τσουκνίδα.

Τίτλος ποιήματος: «Πατρίδα μας το μπλέ».

ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ο Βραβείο: Ουρανία Τσακίρη, ψευδώνυμο: «Γοργόφτερο Άτι.

Τίτλος ποιήματος: «Έξοδος».

1ο Βραβείο: Ιωάννης Ραφαήλ Κρυονερίτης, ψευδώνυμο: Ρήγας Φεραίος.

Τίτλος ποιήματος: «Λευκοντυμένη Λευτεριά».

2ο Βραβείο: Κωνσταντίνος Γεωργίου,ψευδώνυμο: ΓΕΩ 15

Τίτλος ποιήματος: «Ψυχή Αδούλωτη».

2ο Βραβείο: Παναγιώτα Φουρλή, ψευδώνυμο: Άστρο.

Τίτλος ποιήματος: «Ω Ελλάς, Ηρώων χώρα».

3ο Βραβείο: Στέλλα Βαχτανίδου, ψευδώνυμο: Ανδρομέδα.

Τίτλος ποιήματος: «Ανοιξιάτικο κάλεσμα».

ΕΠΑΙΝΟΙ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ος Έπαινος: Ουρανία Χαραλαμπίδου, ψευδώνυμο: Ροή.

Τίτλος ποιήματος: «Εις τας χρείας της Πατρίδος…».

1ος Έπαινος: Αγγελική Καπετανάκη,ψευδώνυμο: Έλληνας.

Τίτλος ποιήματος: «Υπόδουλος».

2ος Έπαινος: Παναγιώτης Χρήστος Μούσχουρας, ψευδώνυμο: Μιμίκος.

Τίτλος ποιήματος: «Τιμή στο 1821».

2ος Έπαινος: Κυριακή Παραβάντσου, ψευδώνυμοΗλιαχτίδα 21.

Τίτλος ποιήματος: «Η Ελλάδα από τις στάχτες της θα αναγεννηθεί».

3ος Έπαινος: Αναστασία Δασκάλου, ψευδώνυμο: Κωνσταντίνα Σταυροπούλου. Τίτλος ποιήματος: «Μνήμη».

3ος Έπαινος: Κατερίνα Καλαμπούκα,ψευδώνυμο: Katkal.

Τίτλος ποιήματος: «Ελεύθερη Πατρίδα».

3ος Έπαινος: Άννα Μαρία Ανθυμίδου, ψευδώνυμο: Γέρος του Μοριά.

Τίτλος ποιήματος: «Σήμερα, το αύριο του χθες».

4ος Έπαινος: Ιωάννης Καραγιαννάκης, ψευδώνυμο: Αχιλλέας

Τίτλος ποιήματος: «1821-2021».

4ος Έπαινος: Φίλιππος Λαμπρόπουλος, ψευδώνυμο: Αλέξανδρος Σκότης.

Τίτλος ποιήματος:  «Σκλαβωμένοι Πολιορκητές».

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1. Μαρία Στυλιανή Τερζίδη, ψευδώνυμο: Κρυφή Ηλιαχτίδα.

Τίτλος ποιήματος: «Η κλειδωμένη πόρτα που άνοιξε το 1821».

2. Ευθυμία Κάτσιου, ψευδώνυμο: Αλκμήνη Παραδείσου.

Τίτλος ποιήματος: «Σιγανή κραυγή».

3. Κρυσταλλία Μαρία Στάθη,  ψευδώνυμο: Μαριαλένα. 

Τίτλος ποιήματος: «200 χρόνια πριν – 200 χρόνια μετά».

4. Μαρία Τσιλιγιάννη, ψευδώνυμο: Αμέλεια.

Τίτλος ποιήματος: «Το γλυκό άρωμα της Λευτεριάς».

5. Θεοδωρής Χατζησάββας, ψευδώνυμο: Ορφέας.

Τίτλος ποιήματος: «Η Ανάσταση του Γένους».

6. Κατερίνα Φραγκιαδουλάκη, ψευδώνυμο: La guerriera.

Τίτλος ποιήματος: «Η πείνα».

7. Χρήστος Παπακωνσταντίνου, ψευδώνυμο: Λαβωμένος.

Τίτλος ποιήματος: «Κάλεσμα».

8. Ιωάννα Παρασίδου, ψευδώνυμο: Dark Night.

Τίτλος ποιήματος: «Δοξασμένοι Ελευθερωμένοι».

9. Δημοσθένης Δημήτριος Δεσποτίδης, ψευδώνυμο: Ρήτορας.

Τίτλος ποιήματος: «Σκέψεις Ζωής».

10. Κωνσταντίνα Παγώνη, ψευδώνυμο: Ίριδα.

Τίτλος ποιήματος: «Οι ήρωες  του 21».

*Σε όλους τους υπόλοιπους, που δεν έτυχαν κάποιο βραβείο ή τιμητική διάκριση, θα απονεμηθεί Αναμνηστικό Δίπλωμα Ευγενικής Συμμετοχής.

ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

2ο Βραβείο: Καλλιόπη Ρηγάκη,ψευδώνυμο: Ακάλη

Τίτλος ποιήματος: «Θυσία».

2ο Βραβείο: Αικατερίνη Αγγελίνα Ηλιάδη,ψευδώνυμο: Bookie.

Τίτλος ποιήματος: «200 χρόνια ελευθερίας».

3ο Βραβείο: Μάριος Κουκούτσης,ψευδώνυμο: Μενέλαος.

Τίτλος ποιήματος: «Παράσημο».

3ο Βραβείο: Στέλλα Σπυριδάκη,ψευδώνυμο: Κλειώ.

Τίτλος ποιήματος: «Φρόνημα αδούλωτο».

ΕΠΑΙΝΟΙ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

1ος Έπαινος: Ροδάνθη Μπριλάκη,ψευδώνυμο: Μπρι

Τίτλος ποιήματος: «Άπιαστη Κόρη».

1ος Έπαινος: Αφροδίτη Στεφάνου,ψευδώνυμο: Γκλοριόσα.

Τίτλος ποιήματος: «Ορισμοί».

2ος Έπαινος: Αθανάσιος Κοτσικόνας, ψευδώνυμο: Νέος Σκώληξ.

Τίτλος ποιήματος: «Πράσινη Κωπαΐδα».

2ος Έπαινος: Ελένη Ασημακοπούλου,ψευδώνυμο: kukutsaki.

Τίτλος ποιήματος: «Ελλάδα, σημαία Ελευθερίας».

2ος Έπαινος: Ζωή Κωστάκου,ψευδώνυμο: Ρόζα.

Τίτλος ποιήματος: «Προς την Ελευθερία».

3ος Έπαινος: Χαρίκλεια Παναγιώτου – Βαρνάβα,ψευδώνυμο: Terrence.

Τίτλος ποιήματος: «Ελευθερία».

3ος Έπαινος: Δημήτριος Πετρακάλιας,ψευδώνυμο: Πάτροκλος.

Τίτλος ποιήματος: «Πόλεμος και Ειρήνη».

ΤΙΜΗΤΙΚΈΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

1. Δέσποινα Μαρία Σουρέλη,ψευδώνυμο: Ελπίδα.

Τίτλος ποιήματος: «Αναζητώντας την Ελευθερία».

2. Άγγελος Ράικος Στέγκας,ψευδώνυμο: Ερμής.

Τίτλος ποιήματος: «Ευχαριστώ!»

3. Κωνσταντίνα Στεφανή, ψευδώνυμο: Ίρις.

Τίτλος ποιήματος: «Θρησκεία πριν το 1821».

4. Ελένη Ντούλη,ψευδώνυμο: Παπαγάλος

Τίτλος ποιήματος:  «Η Σημαία της Ελευθερίας».

ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

1ο Βραβείο: Παναγιώτης Γεωργίου, ψευδώνυμο: Πάνας 2004.

Τίτλος ποιήματος: «Όραμα Ελευθερίας».

1ο Βραβείο: Στυλιανή Μπουζοπούλου, ψευδώνυμο: Λικναδιώτισσα.

Τίτλος ποιήματος: «Καθημερινοί επαναστάτες».

2ο Βραβείο: Τριανταφυλλιά Τσακιρίδου,ψευδώνυμο: Κλειώ.

Τίτλος ποιήματος: «Δύο αιώνες».

3ο Βραβείο: Αλεξάνδρα Χατζηλέκα,ψευδώνυμο: Ελληνίδα.

Τίτλος ποιήματος: «Έλληνες».

ΕΠΑΙΝΟΙ ΜΑΘΗΤΩΝ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

1ος Έπαινος: Μαρινέλλα Μποτσάκη,ψευδώνυμο: Έμιλυ.

Τίτλος ποιήματος: «Διακόσια χρόνια πριν…»

ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

1ο Βραβείο: Αμαλία Ελένη Μαρκάκη,ψευδώνυμο: Μέλι.  

Τίτλος ποιήματος: «Μην κλαις… μη με μαλώνεις».

2ο Βραβείο: Αμαρίλντο Μούτσα,ψευδώνυμο: Ακρίτας.

Τίτλος ποιήματος: «Το Ιερό Όνειρό».

3ο Βραβείο: Ευαγγελία Λάππα, ψευδώνυμο: Φαιναρέτη.

Τίτλος ποιήματος: «Στον “άγιο” της πολιτικής Ιωάννη Καποδίστρια».

ΕΠΑΙΝΟΙ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

1ος Έπαινος: Παναγιώτα Παναγιωτοπούλου,ψευδώνυμο: Ζιζέλ.

Τίτλος ποιήματος: «Οι λέξεις που ουρλιάζουν».

3ος Έπαινος: Θοδωρής Δημητρακόπουλος,ψευδώνυμο: Τσιν Τσιν.

Τίτλος ποιήματος: «Καποδίστριας στον Αυτιά».

3ος Έπαινος: Φοίβος Μέντης,ψευδώνυμο: Σκυλόσοφος.

Τίτλος ποιήματος: «Ελευθερία και θάνατος».

*Σε όλους τους υπόλοιπους, που δεν έτυχαν κάποιο βραβείο ή τιμητική διάκριση, θα απονεμηθεί Αναμνηστικό Δίπλωμα Ευγενικής Συμμετοχής.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΟΙΗΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

1. Γεωργία Γοργώ Αλεξίου (εκπαιδευτικός, ποιήτρια, πρόεδρος Ε.Λ.Β.Ε.) 2. Λευτέρης Μουφτόγλου (ποιητής, ταμίας Ε.Λ.Β.Ε.)

3. Φωτεινή Φωτιάδου (φιλόλογος, ποιήτρια)

4. Μαρία Χαλιαμπάκα (φιλόλογος)

5. Αστέριος Κωνσταντίνου (φιλόλογος)

6. Παρασκευή Κουτσούρα (δασκάλα, ποιήτρια)

7. Μελίνα Τριανταφυλλίδου (καθ. εικαστικών, ποιήτρια)

ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ο Βραβείο διηγήματος: Μαρία Δατσέρη, ψευδώνυμο: Κίτα Μεκιάλο.

Τίτλος έργου: «Τα πορτρέτα του διαδρόμου».

1ο Βραβείο Δοκιμίου: Μαρία Ελένη Τριτάκη, ψευδώνυμο: Πολυάννα.

Τίτλος έργου: «1821-2021 “Διακόσια χρόνια ελεύθερος βίος”»

2ο Βραβείο διηγήματος: Μαρία Στυλιανή Τουραμανοπούλου, ψευδώνυμο: Μαίρη.Τίτλος έργου: «Αγώνες στο χθες και στο Σήμερα».

2ο Βραβείο Δοκιμίου: Θωμαή Σεβαστή Λαζάρου, ψευδώνυμο: Θωμαΐς Λιμπέρτου.Τίτλος έργου: «1821-2021, 200 χρόνια ελεύθερος βίος»

ΕΠΑΙΝΟΙ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ος Έπαινος: Κωνσταντίνα Μπουτσιούκη, ψευδώνυμο: Ασήμω

Τίτλος έργου: «Η τελευταία μάχη είναι με τον Χάρο» – (Διήγημα).

1ος Έπαινος: Γεώργιος Τοπάλης, ψευδώνυμο: Νέμο.

Τίτλος έργου: «Ιστορία Αθάνατη» – (Διήγημα).

2ος Έπαινος: Γιώργος Χιώτης, ψευδώνυμο: Χιωτάκος.

Τίτλος έργου: «Η Κονκάρδα» – (Διήγημα).

2ος Έπαινος: Δέσποινα Μπαρτζή, ψευδώνυμο: Νίκη.

Τίτλος έργου: «Ο πρόγονός μου ο Κανάρης» – (Δοκίμιο).

2ος Έπαινος: Ζωή Αλμπάνη, ψευδώνυμο: Τουλίπα.

Τίτλος έργου: «Ταξιδεύοντας στο 1821» – (Έκθεση ιδεών).

3ος Έπαινος: Μυρσίνη Γουναρά, ψευδώνυμο: Ίριδα.

Τίτλος έργου: «Ατέρμονος ελεύθερος βίος» – (Δοκίμιο).

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1. Αριστείδης Καραντώνης, ψευδώνυμο: Τσαφατσούφας.

Τίτλος έργου: «200 χρόνια ελευθερίας» – (Έκθεση ιδεών).

2. Νεφέλη Τοπούζη, ψευδώνυμο: Νέφος.

Τίτλος έργου: «Το όνειρο της Άννας» – (Διήγημα).

3. Ευφροσύνη Μαρία Σκλιά, ψευδώνυμο: Γλαύκη.

Τίτλος έργου: «Δύσκολος ο δρόμος για την Ελευθερία» – (Διήγημα).

4. Ευμορφία Σταυρούλα Κουτσογιάννη, ψευδώνυμο: buttefly 3.

Τίτλος έργου: «200 χρόνια ελεύθερος βίος – Αναμνήσεις μια ζωής» – (Διήγημα).

5. Τσιμά Ελένη, ψευδώνυμο: Ζαχαρένια.

Τίτλος έργου: «Οι ιστορίες του παππού» – (Διήγημα).

ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ο Βραβείο διηγήματος: Μαρία Αθανασοπούλου, ψευδώνυμο: Όλιβ.

Τίτλος έργου: «Η Σημαία»

2ο Βραβείο διηγήματος: Ανευλαβή Ευσταθία, ψευδώνυμο: Η κόκκινη πένα.

Τίτλος έργου: «Η εργασία μου, ο τόπος μου, η ιστορία μου».

2ο Βραβείο διηγήματος: Χρυσάνθη Μπούσουλα, ψευδώνυμο: Ιοκάστη.

Τίτλος έργου: «Πετώντας ελεύθερα»

2ο Βραβείο (Έκθεση ιδεών): Αλίκη Παπαηλιού, ψευδώνυμο: AL BIO.

Τίτλος έργου: «Ένα παράθυρο στην Ιστορία».

3ο Βραβείο διηγήματος: Λουρμπάκη Κωνσταντίνα, ψευδώνυμο: Νάντια Ρόδη. Τίτλος έργου: «Για την Ελευθερία…».

ΕΠΑΙΝΟΙ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ος Έπαινος: Φαίδρα Γράψα, ψευδώνυμο: «Κρινάκι της άμμου».

Τίτλος έργου: «Ο σπόρος της Επανάστασης» – (Διήγημα).

1ος Έπαινος: Μαρία Αθανασοπούλου, ψευδώνυμο: Αθηνά.

Τίτλος έργου: «Η Επανάσταση του ’21 στην Τέχνη» – (Δοκίμιο).

2ος Έπαινος: Δέσποινα Παπαηλιού, ψευδώνυμο: DEPA MA.

Τίτλος έργου: «Η δεδομένη Ελευθερία μας» – (Έκθεση ιδεών)

2ος Έπαινος: Δανάη Παρασκευή Μήλιου, ψευδώνυμο: Ίριδα.

Τίτλος έργου: «Μία ημερομηνία – Μία μάχη χαραγμένη στην ιστορία».

Τιμητική διάκριση: Μιχάλης Βελέντζας, ψευδώνυμο: Στοχαστής.

Τίτλος έργου: «1821-2021, 200 χρόνια ελεύθερος βίος» – (μικρό πεζογράφημα χωρισμένο σε στίχους). 

ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Αριστείο διηγήματος: Ελένη Ματθαιακάκη, ψευδώνυμο: Λευκίππη.

 Τίτλος έργου: «Η έξοδος του “Άρη”».

1ο Βραβείο διηγήματος: Αλεξάνδρα Διαμάντη, ψευδώνυμο: Μπλε Διαμάντι.

Τίτλος έργου: «“Ο Αμούστακος” ένας ήρωας δίχως ντουφέκι».

1ο Βραβείο διηγήματος: Γιώργος Αβραμόπουλος, ψευδώνυμο: Άλκης Δεναξάς. Τίτλος έργου: «Ημερολόγιο Αγώνα». 

2ο Βραβείο διηγήματος: Ελένη Παρασκευή Μέξη, ψευδώνυμο: Ελεύθερη.

Τίτλος έργου: «Η Χιώτισσα».

ΕΠΑΙΝΟΙ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ος Έπαινος: Μαρία Μωϋσίδου, ψευδώνυμο: Ανθισμένη Γαρδένια

Τίτλος έργου: «200 χρόνια ελεύθερου βίου?» – (Έκθεση ιδεών).

2ος Έπαινος: Μαριάννα Κυριακοπούλου, ψευδώνυμο: Έφη Κώστα.

Τίτλος έργου: «Η Αϊσέ της Ελλάδος» – (Διήγημα).

3ος Έπαινος: Βασιλική Μπράβου, ψευδώνυμο: Περσεφόνη.

Τίτλος έργου: «Ο κομβικός ρόλος της γυναίκας στην ελληνική επανάσταση» (Δοκίμιο).

4ος Έπαινος: Ευθαλία Στάθη, ψευδώνυμο: Ένθερμη κορασίδα.

Τίτλος έργου: «Απόψε η Ελλάδα γιορτάζει» – (Διήγημα – Έκθεση ιδεών).

5ος Έπαινος: Βασιλική Γκοβτζια, ψευδώνυμο: Annalise.

Τίτλος έργου: «Εποχές πολέμου».

6ος Έπαινος: Ελένη Θεοφανία Βλασοπούλου, ψευδώνυμο: Μελίρρυτη.

Τίτλος έργου: «Οι κρυφές πτυχές της ζωής του Παπαφλέσσα» – (Διήγημα).

7ος Έπαινος: Έλενα Μπιουτιούκη, ψευδώνυμο: Μαντώ.

Τίτλος έργου: «Εξομολόγησις» – (Ερωτική επιστολή).

8ος Έπαινος: Άννα Μωραΐτη, ψευδώνυμο: Αλκμιόνη.

Τίτλος έργου: «Μια μοναδική κληρονομιά» – (Διήγημα).

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

  1. Έλενα Σκοτεινιώτη, ψευδώνυμο: Ροζ Πάνθηρας.

Τίτλος έργου: «Τατέσσερα αντικείμενα της Λευτεριάς» – (Διήγημα).

  • Μαγδαληνή Αβοκάτη, ψευδώνυμο: Μανταλένα.

Τίτλος έργου: «Ο Θάνατος και η Ελευθερία»

  • Ευδοκία Σταϊκούδη, ψευδώνυμο: Δημητρούλα.

Τίτλος έργου: «Πορεία προς την Ελευθερία»

  • Ευαγγελία Χαλκιά, ψευδώνυμο: Ελπίδα Χρυσικού.

Τίτλος έργου: «Από γενιά σε γενιά» – (Διήγημα).

  • Παναγιώτα Φούρλη, ψευδώνυμο: Άστρο.

Τίτλος έργου: «Μια ξεχωριστή εκδρομή» – (Διήγημα).

  • Δανάη Ρουμελιώτη, ψευδώνυμο: Ίριδα.

Τίτλος έργου: «Μέσα από την δική τους ματιά».

ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

1ο Βραβείο διηγήματος: Ανδρονίκη Ευαγγελία Κόλια, ψευδώνυμο: Νίκη Στρατάκη. Τίτλος έργου: «Ο Ελληνικός Αγώνας τότε και τώρα».

1ο Βραβείο διηγήματος: Πηνελόπη Λιάκου, ψευδώνυμο: Ανδρομέδα

Τίτλος έργου: «Το χρέος».

1ο Βραβείο δοκιμίου: Αδαμαντία Καλφαμανώλη, ψευδώνυμο: Μούσα.

Τίτλος έργου: «2 αιώνες ελεύθερη πατρίδα».

2ο Βραβείο διηγήματος: Έλενα Γιαννοπούλου, ψευδώνυμο:Σελήνη.

Τίτλος έργου: «Το κορίτσι του πίνακα».

ΕΠΑΙΝΟΙ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

1ος Έπαινος: Ευθυμία Πετρέλη, ψευδώνυμο: Κοσμέγια.

Τίτλος έργου: «Αναγέννηση… μια νέα Ελλάδα» – (Δοκίμιο – έκθεση ιδεών).

1ος Έπαινος: Νίκη Σαραφίδου, ψευδώνυμο: Βικτώρια.

Τίτλος έργου: «Ταξίδι στο χρόνο – 1821» – (Διήγημα).

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

1. Παπαδάκη Μαρίνα, ψευδώνυμο: Κρυσταλλία.  

Τίτλος έργου: «1821-2021, 200 χρόνια ελεύθερος βίος» – (Δοκίμιο)

2. Χρήστος Μήτρινας, ψευδώνυμο: Σπίθας 23.

Τίτλος έργου: «1821-2021, 200 χρόνια ελεύθερος βίος» – (Έκθεση ιδεών).

3. Κυριάκος Τσακίρης, ψευδώνυμο: Τσάκ the Greek

Τίτλος έργου: «Οι ήρωες είναι τόσο κοντά μας» – (Διήγημα).

4. Ελένη Κελεσίδη, ψευδώνυμο: Κέλε

Τίτλος έργου: «…Είσαι ακόμα ζωντανός» – (Ελεύθερο κείμενο).

ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

Αριστείο: Αθανάσιος Κωνσταντίνου, ψευδώνυμο: Παράφρων.

Τίτλος έργου: «Είμαστε ελεύθεροι;» – (Διήγημα με την μορφή δοκιμίου).

1ο Βραβείο δοκιμίου: Αναστάσιος Ιωάννου, ψευδώνυμο: Ιωάννης Αναστασίου Φιλελευθεριάδης. Τίτλος έργου: 21, τότε  και σήμερα, δυο αιώνες δρόμος λευτεριάς» – (Δοκίμιο – Έκθεση ιδεών).

ΕΠΑΙΝΟΙ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

4ος Έπαινος: Μαρία Κυριακή Μαρκουτσάκη, ψευδώνυμο: Κορίνα.

Τίτλος έργου: «Γυναίκες Αγωνίστριες» – (Διήγημα).

5ος Έπαινος: Σοφία Τσιώκου, ψευδώνυμο: Αλκυόνη.

Τίτλος έργου: «Μία σύγχρονη επανάσταση» – (Διήγημα).

ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

1ο Βραβείο διηγήματος: Παυσανίας Tαρασίδης, ψευδώνυμο: Νεανίας Κυρίου. Τίτλος έργου: «Χαλάλι της πατρίδος, μια φορά κανείς πεθαίνει»  

2ο Βραβείο διηγήματος: Βασιλική Παπαδοπούλου, ψευδώνυμο:Βικτωρία Παππά. Τίτλος έργου: «Η Αυτοθυσία της μάνας» – (Διήγημα).  

*Σε όλους τους υπόλοιπους, που δεν έτυχαν κάποιο βραβείο ή τιμητική διάκριση, θα απονεμηθεί Αναμνηστικό Δίπλωμα Ευγενικής Συμμετοχής.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

1. Γεωργία Γοργώ Αλεξίου (εκπαιδευτικός, λογοτέχνις, πρόεδρος Ε.Λ.Β.Ε.) 2. Αγγελική Ταλιγκάρου (δρ. φιλοσοφίας, συγγραφέας)

3. Αστέριος Κωνσταντίνου (φιλόλογος)

4. Ζένια Κατσούλη (φιλόλογος, συγγραφέας)

5. Μελίνα Τριανταφυλλίδου (καθ. εικαστικών, ποιήτρια)

Για το Δ.Σ. της Ε.Λ.Β.Ε.

Η Πρόεδρος

Γεωργία – Γοργώ Αλεξίου

Τριήμερη εκδρομή της Ε.Λ.Β.Ε. (25-26-27 Ιουνίου)

Δωδώνη – Πάργα – Νεκρομαντείο Αχέροντα – Ναύπακτος – Δελφούς –Βραυρώνα –  Μαραθώνας – Πλαταιές – Θερμοπύλες.

1η μέρα, Παρασκευή 25/6

  • Αναχώρηση από τη Θεσσαλονίκη για Δωδώνη (265 χλμ, 2 ώρες 45΄ λεπτά).

Δωδώνη

    Ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο, θέατρο και μαντείο Διός. (Εισιτήρια: 8  ευρώ/άτομο, 4 ευρώ οι άνω των 65 ετών, δωρεάν παιδιά έως 18 ετών/ πολύτεκνοι/ κάτοχοι κάρτας πολιτισμού).

  • Δωδώνη – Πάργα 79 χλμ. (1 ώρα).

Πάργα – Νεκρομαντείο Αχέροντα.

Ξενάγηση στο νεκρομαντείο του Αχέροντα (Εισιτήρια: 8 ευρώ/άτομο, 4 ευρώ άνω των 65 ετών, δωρεάν παιδιά έως 18 ετών/ πολύτεκνοι/ κάτοχοι κάρτας πολιτισμού).

Άφιξη στο hotelLepanto στη Ναύπακτο και διανυκτέρευση.

2η μέρα, Σάββατο 26/6

Πρωινό και αναχώρηση για Δελφούς (96 χλμ. 1 ώρα 30΄ λεπτά).

  • Δελφοί

    Ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο και το μουσείο. (Εισιτήρια: 12ευρώ/άτομο, 6 ευρώ άνω των 65 ετών, δωρεάν παιδιά έως 18 ετών/ πολύτεκνοι/ κάτοχοι κάρτας πολιτισμού). Στον αρχαιολογικό χώρο –στην Κασταλία πηγή– θα κάνουμε και ένα μικρό αφιέρωμα, μισής περίπου ώρας, στον Άγγελο Σικελιανό.

Αράχωβα, (15 χλμ., 30 λεπτά)

    Φαγητό και ελεύθερος χρόνος.

Διανυκτέρευση στο Πόρτο Ράφτη, στο ξενοδοχείο Κυανή Ακτή.

3η μέρα Κυριακή 27/6

Πρωινό και αναχώρηση για Βραβρώνα (5 χλμ.)

Ξενάγηση στο μουσείο και στον αρχαιολογικό χώρο (ναός Βραβρωνίας Αρτέμιδος). (Εισιτήρια: 6 ευρώ/άτομο, 3 ευρώ άνω των 65 ετών, δωρεάν παιδιά έως 18 ετών/ πολύτεκνοι/ κάτοχοι κάρτας πολιτισμού.

Μαραθώνας (45 λ.) επίσκεψη Τύμβου και μουσείου. (Εισιτήρια: 6 ευρώ/άτομο, 3 ευρώ άνω των 65 ετών, δωρεάν παιδιά έως 18 ετών/ πολύτεκνοι/ κάτοχοι κάρτας πολιτισμού).

 – Πλαταιές, μνημείο Ευχίδα. (96χλμ. 1ωρα 30΄ λεπτά). Φέτος κλείνουν 2.500 χρόνια από την μάχη των Πλαταιών.

Πλαταιές – Θερμοπύλες, μνημείο Λεωνίδα (116χλμ. 1ώρα 30΄ λεπτά).

Επίσκεψη μουσείου και προβολή ταινίας. (Γενικό εισιτήριο 1 ευρώ).

Ελάχιστοι συμμετέχοντες 20 άτομα.

Τιμή εκδρομής σε δίκλινο: 155 ευρώ/άτομο

Τιμή εκδρομής σε μονόκλινο: 165 ευρώ/άτομο

(τιμές ΝΕΤ)

Μαζί μας θα είναι η ξεναγός Ευγενία Κούκουρα.

Πρακτορείο EXCELLENT TRAVEL SERVICE (προτιμήθηκε, επειδή έχει καλά πούλμαν και οδηγούς).

Να έχετε μαζί σας μάσκες, σύμφωνα με τα υγειονομικό πρωτόκολλο. Βεβαίωση εμβολίου δεν είναι απαραίτητη, αλλά όποιος έκανε το εμβόλιο ας την έχει μαζί του. Και, βέβαια, να μην ξεχάσετε την ταυτότητά σας.

Δηλώσεις συμμετοχής στην πρόεδρο Γεωργία – Γοργώ Αλεξίου, τηλέφωνα επικοινωνίας 2310 922646 και 6944336443. Δηλώστε έγκαιρα συμμετοχή. Μέχρι την άλλη Τετάρτη, 9 του μηνός πρέπει να γνωρίζουμε πόσοι θα είμαστε. 

Προκαταβολή: 40% των χρημάτων έως την Παρασκευή, 11 Ιουνίου, ώρα 11:30΄ έως 13:30΄ στο γραφείο της Ε.Λ.Β.Ε., Τσιμισκή 128 (2ος όροφος).

Για το Δ.Σ. της ΕΛΒΕ

Γεωργία – Γοργώ Αλεξίου